10 yıldan fazla bir süredir şirketlerin finansal ve marka hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Değer odaklı bir SEO ajansıdır.

İLETİŞİM
Google Hizmetleri

Nasıl Google Adwords Reklam Maliyetlerinizi Düşürebilirsiniz?

 Google Adwords reklam hizmetini kullanmak isteyen veya aktif olarak kullanan Türkiye ve Dünyada milyonlarca reklam veren var.
        Şuanda dünyanın en etkili reklam şirketi ve türü zaten Google Adwords ama pek çok yeni kullanıcı ne yazık ki Adwords sistemine küsmekte ve başarısız olmakta bunun nedeni yanlış tercih ve optimizasyon yaparak para, zaman ve en önemlisi Adwords ’de reklam yayınlama ayrıcalığını kaybetmekte bizde bu arkadaşları bilgilendirmek için böyle bir makale sizler için hazırladık.

        Google kendisine reklam vermek isteyenlere maliyet belirlerken çok etkili ve zekice bir taktik uygulamakta bu yöntem açık arttırma ile kelimelerde reklam gösterimi.
Öncelikle Google Adwords ‘ün sizlere nasıl maliyet çıkarttığına bir göz atalım.

         Örnek verelim siz bir su tesisatçısınız en çok müşteri alacağınız kelime nedir ‘’Su tesisat tamiri’’ şimdi bu kelimeyi arayan müşteriler en çok ilk sayfa ve ilk 3 sıradaki reklamlara iş vermekte daha az bir kısmı ise yine ilk sayfa ama sayfanın altında yer verilen diğer 3  firmanın reklamlarına yönelmekte bölgenizde 10 su tesisatçısı varsa mutlaka 4 firma 2. Sayfada reklam yayınlayabilecek, 2. sayfaya düşen reklamlara genellikle pastadan çok az pay kalıyor dolayısıyla ilk 6 sıra için rekabet başlıyor A firması 50 kuruş verdi ise B 55 kuruş verip onun üstünde yayınlanmak istiyor eğer ki çok firma veya hizmet veren bir sektörde iseniz işiniz biraz zor çok rekabetli sektörlerde bir tıklanmanın maliyeti 15-20 TL gibi rakamları görebiliyor.

‘’Kalite Puanı’’

       Sıra ve maliyeti belirlerken Google’a göre en önemli etken ‘’Kalite Puanı’’ kalite puanı demek reklamınızın metin, içerik ve anahtar kelime olarak alaka düzeyi, unutmayınız ve biliniz ki bu genellikle ilk 3 de kimin reklamının gösterileceğine etken genel anlamda maliyet konusunda, etken olduğu Google tarafından vurgulansa da Google’ın sadece paraya önem vermiyoruz mesajı vermek amacı ile kısacası göz boyamak için kullandığı bir yöntem şimdi kalite puanını belirleyen faktörler nedir ve nasıl yükseltilir bununla ilgili sizlere bilgi verelim önemli bir husus aşağıda sizlere anlattığımız her faktör eşit derecede katkı sağlamaz, kalite puanınıza en çok katkı sağlayandan en az katkı sağlayana olacak şekilde bunları numaralandırıyor ve sıralıyoruz.
 Şimdi bir bakalım bunlar nelerdir ve nasıl yükseltilebilirler

1. Faktör
Reklamınızın görüntülenme ve tıklanma oranı;
Nasıl yükseltilir ?
Bunu yükseltmek için etkili bir reklam metni oluşturmalı ve hizmetinizle alakalı anahtar kelimeler üzerine reklam vermelisiniz, yalnız dikkatli olun bunu yapmak için Clickbait dediğimiz metinler oluşturursanız faydasından çok zararını görürsünüz Kalite puanının çünkü reklamınıza tıklayıp müşteriniz olmayacaktır çoğu kullanıcı ve size maliyet yaratan şeyin tıklanma olduğunu unutmayın asıl amacınızdan sapmış olursunuz. Muhtemelen en çok katkı sağlayan faktörün bu olması Google’ın Clickbait yapmanızı ve kendisine daha çok ödeme yapmanızı istemesinden.

2.Faktör
Reklamınıza tıklayanların sayfanızda geçirdiği zaman;
Nasıl yükseltilir ?
Reklamınıza belirlediğiniz nihai url de verdiğiniz hizmeti veya ürünü anlatan okuyanı sıkmayacak ve özellikle ilgisini ve merakını uyandıracak makaleler hazırlamalısınız.

3.Faktör
İnternet sitenizde başka bölümleri ziyaret etmesi ve ziyaret ettiği bölümde geçirdiği zaman;
Nasıl yükseltilir ?
Bu noktada Clickbait çok işinize yaracaktır, bunu yaparken yine Clickbait yaptığınız sayfada okuyanı sıkmayan bir makale yayınlayın.
4.Faktör
Dönüşüm kurulu ise müşteriniz olup olmadığı
Nasıl yükseltilir ?
Başarılı bir satış grafiği için alakalı anahtar kelimelere reklam çıkmanız iyi bir pazarlama stratejisi geliştirmeniz ve son olarak fiyat avantajınızın rakiplerinize göre daha iyi durumda olması gerekmektedir.
En az katkı sağlayan faktör bu bunun sebebi muhtemelen çok az firmanın dönüşüm kurması ve dönüşüm kurmanın teknik bilgi gerektirmesi, bu faktörden puan kazanmanız için öncellikle dönüşüm kurmalısınız dönüşümün nasıl kurulacağı hakkında bilgi için Google da arama yapabilirsiniz biz bunun için bir eğitim yazısı hazırlarsak burayı güncelleriz.


          Adwords sistemine hakim olmanız için Youtube videoları izlemeniz ve yazılar okumanız ne yazık ki sizlere yetmeyecektir, tecrübe gereklidir bu tecrübe içinde en az 100 bin TL harcadığınız Adwords kampanyası yönetmiş olmalısınız bu nedenle her zaman hayatını ve tüm zamanını bu işe yöneltmiş insanlarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz şuan en düşük reklam ajansı %15 komisyon ile çalışmakta biraz yüksek biliyoruz, ama bu hizmeti veren bizlerinde bu komisyonlar hakkı bunu da biliyor ve anlıyoruz

          Bu tablo ya baktığımızda maliyeti düşürmek için profesyonel destek almanız lazım bu destek size %10-20 arasında maliyet avantajı sağlayacak ama zaten bunun için %15 komisyon vereceksiniz yani doğru insanlarla çalışsanız bile ya %5 yine zarar edeceksiniz yada en fazla %5 kar edeceksiniz. Üstelik yanlış bir insana reklamınızı teslim ettiyseniz bu zarar çok daha büyük olacak sizin için.

          Yine problemli bir bölümü daha var Adwords ’ün bu ise Türkiye’den yatırdığınız parayı herhangi bir nedenden geri almak istediğinizde size ulaşmasının 5 aydan fazla sürmesi bu konuda şikâyet var sitesinde göz gezdirirseniz çok fazla şikâyetçi kullanıcı mevcut.


Krizi fırsata çevirmek Dante’nin bu konu hakkında çok güzel bir sözü var
 Kapitalizm, krizsiz olmazdı! Fırsatlar her zaman krizlerden doğarlar…(Dante)  

Author

Teknomedya

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir