10 yıldan fazla bir süredir şirketlerin finansal ve marka hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Değer odaklı bir SEO ajansıdır.

İLETİŞİM
SEO

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı Nedir ?

İnternet kullanıcılarının çoğu yavaş açılan bir internet sitesini hızlı bir şekilde terk etmektedir. Hızlı bir şekilde kullanıcıların sitenizi terk etmesi, site kalite puanınızı ciddi oranda düşürmektedir. Bunun yanında, arama motoru botları sitemizi tararken karmaşık ve gereksiz bir kod yapısı yerine temiz ve rahat taranabilir bir kod yapısı ile karşılaşmak isterler.

Sayfa Hızı Nedir, Nasıl Artırılır

Sayfa hızı, içeriğin kullanıcı tarafından görüntülenene kadar geçen süreyi ifade etmektedir. Aynı zamanda tarayıcının ilk bayt bilgisini alana kadar süren zaman ile de ölçülebilmektedir. Sayfa hızını Google PageSpeed aracı ile analiz ederek, detaylı rapor temin edebilirsiniz.

Site Hızı Neden Önemli?

Öncelikle site hızının Google algoritması tarafından önemli bir sıralama faktörü olduğunu belirtelim. Bunu biz değil, Google kendisi paylaşmaktadır. Aynı zamanda, yavaş bir web sitesinde arama motoru botları çok daha fazla zaman geçirmek zorunda kalacak ve buda dizine eklenmemizi olumsuz etkileyecektir. Tabi ki en önemlisi de kullanıcı deneyimi. Hiçbir web sitesi alternatifsiz değil! İnternet kullanıcıları yavaş açılan bir web sitesinden anında vazgeçmektedir. Buda rakiplerinize olanak sağlamaktadır. O zaman hemen bazı etkili hızlandırma tekniklerimizi paylaşalım;

1- Sıkıştırma Özelliğini Kullanın (Gzip)

Gzip özelliğini kullanabilmek için önce sunucu tarafında Gzip kullanımı aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında 100 bayttan büyük CSS, JS ve HTML dosyalarımızı Gzip ile sıkıştırmamız gerekmektedir. Bu işlemi htaacsess dosyasına ekleyeceğiniz aşağıdaki kod ile yapabilirsiniz;

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
</IfModule>

2- Dosyalarınızı Küçültün

Bir web sitesini oluşturan birçok dosya mevcut. CSS, JavaScript, HTML ve resim dosyaları bir web sitesini oluşturan ana dosyalardır. Öncelikle CSS, JavaScript ve HTML dosyalarımızdaki gereksiz tanımları kaldırmamız gerekmektedir. (Boşluk, virgül ve gereksiz tüm karakterler) Bu işlemi yukarıda bahsettiğimiz Google PageSpeed aracı sizin yerinize yapıyor. Siz sadece optimize edilmiş dosyalarınızı indirerek eskileri ile güncellemeniz gerekiyor. Resim dosyalarınızı ise resim işleme programları kullanarak maksimum kalite, düşük boyut ile optimize edebilirsiniz.

3- Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları Kaldırın

Web sitesinin oluşturmasını engelleyen, kritik olan JavaScript ve CSS dosyalarını satır içerisinde kullanabilir, kritik olmayanları ise erteleme yoluna gidebilirsiniz.

4- Yönlendirmeleri Azaltın

Site içerisinde yapılan bazı yönlendirmeler mevcuttur. HTTP protokolünden HTTPs protokolüne yapılan yönlendirme buna bir örnektir. Bu yönlendirmeyi tek seferde yapmak yerine, 2 veya daha uzun adımlarda yapılmaması gereklidir.

Fazla Yönlendirme Örneği;

tekno-medya.com -> www.tekno-medya.com -> https://www.tekno-medya.com -> https://www.tekno-medya.com

Yukarıdaki hatalı yönlendirmede görüleceği üzere, tek seferde yapılabilecek yönlendirme, uzatılarak işlem süresi artırılmaktadır. Hızlı bir site için bu gibi yönlendirme adımlarınızı en aza indirmeniz gerekmektedir.

5- Tarayıcı Önbelleğinden (Cache) Yararlanın

Günümüzde artık tüm web tarayıcıları önbellek (cache) kullanmaktadır. Tarayıcılar CSS,JS ve resim dosyaları gibi bir çok dosyayı önbelleğine alır ve siteyi tekrar ziyaret eden kişilere hızlı bir gösterim yapabilmektedir. Tabi ki tarayıcıların bu özelliğini kullanabilmemiz için htaacsess dosyasından buna izin vermemiz gerekmektedir. Aşağıdaki kod satırını htaacsess dosyamıza ekleyerek, tarayıcının bir yıl boyunca dosyalarımızı önbelleğe almasını sağlayabiliriz.

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresDefault "access plus 1 month"
</IfModule>

6- Sunucu Yanıt Sürenizi Düşürün

Sunucu yanıt süresini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; yüksek trafiğe bağlı düşük bant genişliği, hatalı database sorguları, düşük internet bağlantısına sahip sunucu Vb. yanıt süreniz 200ms’nin üzerinde yanıt veriyorsa, optimizasyona ihtiyacınız var diyebiliriz. Bu konuda hizmet sağlayıcınız ile görüşerek sorunu çözebilirsiniz.

7- CDN Kullanarak Hızınızı Artırın

CDN nedir? Content Delivery Network kelimelerinin kısaltımıdır. Türkçe karşılığı ise içerik dağıtım ağı anlamına gelmektedir. Kullanım amacı, sitemizin CSS, JS ve resim dosyalarını bu hizmeti veren firmaların sunucularında yayına alıyoruz. Bu hizmeti veren sunucular daha hızlı olması nedeniyle, ilgili dosyalarımız çok daha hızlı erişilebilmekte ve buda sayfa hızımızı olumlu yönde etkilemektedir. Bu konuda biraz araştırmacı olmanızı ve kaliteli CDN servislerinden hizmet almanızı öneririz. Aksi halde fayda beklerken zarar görme durumu ile karşılaşabilirsiniz.

8- LazyLoad Özelliğini Kullanın

LazyLoad özelliği ile resim dosyalarının gerektiğinde yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi düşünün. Bu sitenin bir kategorisinde 10’larca ürün olacaktır. Dolayasıyla ziyaretçileriniz sayfayı görebilmesi için her bir ürünün resminin yüklenmesini beklemek zorunda kalacaktır. Ziyaretçilerinizin görmediği alanlardaki, yani sayfanızın alt kısımlarındaki resimleri gereksiz yere yüklemek yerine, LazyLoad ile bu durumu çözebiliyoruz. Ziyaretçileriniz sayfayı aşağı doğru indirdiğinde, gerekli alanlarda yer alan görseller yüklenecektir. Buda sitemizin ilk açılış hızını ciddi oranda artırmaktadır.

LazyLoad Kullanırken Dikkat Edin

LazyLoad özelliğini kullanırken hata yapmanız durumunda, Google görsellerinizi indekslemeyebilir. İstemeden görsellerinizi Google’dan gizleyebilirsiniz. Bu gibi hatalara düşmemeniz adına Google kapsamlı bir LazyLoad rehberi yayınladı.

Author

Teknomedya

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir