10 yıldan fazla bir süredir şirketlerin finansal ve marka hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Değer odaklı bir SEO ajansıdır.

İLETİŞİM
SEO

Google Pagerank Değerlerini Kaldırdı

Pagerank: Google tarafından web sitelerine verilen değeri 0 ile 10 puan arası değerlendirmeye yarayan bir sistem olarak yıllardır kullanılıyordu. Pagerank değeri yüksek olan web sitesi kaliteli, puanı düşük olanlar ise kalitesiz olarak adlandırılıyordu.

Pagerank, webmasterlar tarafından çok önemli bir analiz yöntemi olarak görülüyordu. Bu sebeple seocular çeşitli hilelere yöneldi. Pagerank güncelleme zamanı bazı seocular hacklink yöntemiyle illegal olarak pagerank arttırmaya çalışıyordu. Ayrıca pagerank güncelleme dönemlerinde link satışları artıyordu. İllegal yönetimlerin sisteme zarar verdiğini gören Google, pagerank sistemini kaldırdı. Pagerank sistemi, tamamıyla kaldırılmadı fakat site sahipleri pagerank değerini göremeyecek. Örneğin Google Chrome Pagerank Eklentisi tüm sitelerin değerini 0 olarak göstermeye başladı. Sitelerin pagerank değerleri Google tarafından gizli tutularak hileli yöntemlerin önüne geçilmeye çalışılacak.  Böylece pagerank değerini arttırmaya çalışan webmasterların oranı azalacak. Hacklink gibi illegal yöntemler daha az kullanılacak.

John Mueller’in yaptığı açıklamaya göre bu yıl itibari ile Pagerank güncellenmeyecek ve tüm sitelerin Pagerank değeri 0 olarak görünecek.

Pagerank analiz sisteminin kaldırılmasının ardından hangi sitelerin kaliteli, popüler olduğu görülemeyecek. Bu durum site satışlarını olumsuz etkileyecek gibi duruyor. Sitelerin kalitesi artık Google Trustrank ve Alexa değerlerine bakılarak değerlendirilebilecek.

Pagerank’ın Kaldırılmasının Faydaları:
Siteler eşit şartlarda görünecek. Yeni sitelerin önü açılacak.
Google Trustrank ve Alexa önem kazanacak.
Haclink gibi illegal işlemler azalacak.
Domain Authority daha çok önemsenecek.

Author

Teknomedya

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir